Strona główna Blog Szkło laminowane

Szkło laminowane

Szkło laminowane jest powszechnie znane ze względu na wzmocnioną strukturę jako szkło „bezpieczne”. Dzięki jego zaletom konstrukcyjnym jest ono często wykorzystywane w budownictwie oraz architekturze. Jednak obecnie staje się ono coraz ważniejsze wśród produktów szklanych w odniesieniu do walorów dekoracyjnych.
Szkło bezpieczne powstaje podczas procesu laminowania i składa się z co najmniej dwóch pojedyńczych tafli szkła (może to być szkło float) połączonych między sobą zespajającym materiałem np.: folią polipropylenową lub klejem żywicznym. Zadaniem tego procesu jest wzmocnienie struktury szkła oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa podczas jego eksploatacji. W ten sposób zapobiega się niebezpiecznej fragmentacji szyby po jej ewentualnym rozbiciu. Kawałki szkła laminowanego rozbitej szyby utrzymują się na spajającej folii co zmniejsza ryzyko przed bezpośrednim skaleczeniem.

Najnowocześniejsza technologia wytwarzania szkła otwiera nowe możliwości aranżacyjne przy zastosowaniu asortymentu szkła laminowanego.

Między innymi dzięki procesowi druku cyfrowego folia lub szkło może być bezpośrednio nadrukowane dowolnymi wzorami. Bogactwo kolorów oraz różnorodność wzorów folii spajających tafle szkła nadają jednocześnie gotowym laminatom niepowtarzalny charakter dekoracyjny.

Ponadto oprócz użycia folii z nadrukiem możliwe jest obecnie również wzbogacanie szkła wkładami z innych materiałów. Wkłady te zwane także Inlays mogą być wykonane w różnych formatach 2 lub 3D między innymi z materiałów takich jak: metale szlachetne, tekstylia, drewno, folię interaktywną. Większość tych wkładów jest zazwyczaj laminowana razem z folią polipropylenową w celu wzmocnienia laminatu szklanego. W procesie laminowania możliwe jest łączenie ze sobą kilku rodzajów szkieł a także laminowanie lustra a nawet folii z diodami LED. Dzięki temu uzyskuje się szkło laminowane o różnych parametrach.

Aktualnie dostępny jest cały szereg materiałów, które można laminować w szkle.
Równocześnie nadal prowadzone są eksperymenty w celu poszerzenia asortymentu laminatów co dotyczy zastosowania różnorakich materiałów jako wkładu pomiędzy arkuszami szkła.

Jednakże już dzisiaj rezultatem innowacyjności są kreatywne laminaty szklane, których wyróżnikiem są w szczególności walory estetyczne.

Laminaty te są idealne do projektowania przestrzeni architektonicznych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ich zastosowanie nadaje wnętrzu szlachetny oraz dekoracyjny wygląd.

Zastosowanie:

  • Okładzina ścienna w kuchni np. tuż nad blatem kuchennym
  • Szklana ściana działowa
  • Okładzina ścienna w łazience np. w kabinie prysznicowej
  • Element dekoracyjny / panel ścienny
  • Dekoracyjny front mebli
  • Skrzydło drzwiowe lub drzwi przesuwne
  • Konstrukcja schodów
  • Balustrada
  • Zadaszenia
  • Elewacje szklane

Szkło laminowane można również na wiele sposobów zoptymalizować pod kątem indywidualnych życzeń klienta.

Wszystkie zdjęcia w tym poście są chronione prawem autorskim. Ich kopiowanie lub rozpowszechnianie bez uwczesnej pisemnej zgody ich autora jest nie zezwolone.

Publikacja Marc Mates

Jestem inicjatorem i wydawcą platformy internetowej Archidemat oraz Bloga o tematyce związanej z materiałami mającymi zastosowanie w architekturze. Na co dzień pracuję jako architekt wnętrz a ponadto jako content creator. Zachęcam do kontaktu ze mną poprzez Formularz kontaktowy lub Linked-In.