Strona główna Blog VOC – Lotne związki organiczne we wnętrzach

VOC – Lotne związki organiczne we wnętrzach

VOC- Volatile Organic Compound

Co oznacza VOC?

Skrót VOC- Volatile Organic Compound pochodzi pierwotnie z języka angielskiego i oznacza nic innego jak lotne związki organiczne (substancje), które w szczególności poprzez zastosowanie pewnych materiałów budowlanych lub produktów wyposażenia wnętrz emitowane są do powietrza w pomieszczeniach. Określenie lotne związki oznacza, że substancja stała samorzutnie odparowuje w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury. Emisja tych substancji lotnych może zmienić warunki klimatyczne w pomieszczeniach i doprowadzić do zwiększenia stężenia poszczególnych VOC w powietrzu. Z medycznego punktu widzenia coraz częściej rozważa się obecnie emisję VOC jako skutek rosnącej liczby alergików w Europie. Jednakże ze względu na różnorodność związków VOC trudno jest dokonać kompleksowej opinii medycznej oraz weryfikacji trafności diagnozy. Niewykluczone jest jednak że przekroczone stężenia pewnej grupy substancji VOC w powietrzu pokojowym mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla zdrowia.

Jak dostaje się VOC do powietrza w pomieszczeniach?

W trakcie i w szczególności zaraz po realizacji prac budowlanych w pomieszczeniach, może nastapić zwiększenie emisji VOC i związanych z tym uciążliwości zapachowych lub nawet pojawienia się podrażnienia układu oddechowego. Emisja lotnych związków organicznych może nąstapić na skutek suszenia materiałów budowlanych, parowania rozpuszczalników lub aklimatyzacji elementów wyposażenia wnętrz, na przykład takich jak meble. Ponadto zastosowanie farb, klejów do pokryć ściennych lub podłóg, materiałów drewnopochodnych, np. płyt wiórowych lub płyt ze sklejki zwiększaja parowanie substancji lotnych do powietrza wnętrza. Zapachy mogą trwać nawet od kilku dni do kilku tygodni.

W jaki sposób najlepiej unikać emisji lotnych związków organicznych?

Już przy projektowaniu oraz zakupie, dzięki starannej selekcji materiałów i produktów do aranżacji wnętrz, emisje VOC mogą zostać znacznie zmniejszone. Jednak całkowite uniknięcie ich w ogóle nie jest możliwe. Na przykład na ulatnianie się związków organicznych z materiałów drewnopochodnych znacznie wpływa klimat wnętrza. Zawyżona temperatura powietrza w pomieszczeniu oraz ponadprzeciętna wilgotność względna mogą znacznie zwiększyć wskaźniki emisji z materiałów budowlanych. Najbardziej skutecznym sposobem zmniejszenia tych emisji lotnych jest właściwa wentylacja wnętrz podczas i natychmiast po zakończeniu prac remontowo-budowlanych.

Jaki jest najbardziej znany lotny związek organiczny zanieczyszczający powietrze w pomieszczeniach?

Czytaj dalej:

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach – Formaldehyd