Strona główna Blog Kaliber płytek

Kaliber płytek

Co oznacza „kaliber” w odniesieniu do płytek?

Trudny proces produkcji płytek ceramicznych prowadzi do różnych wymiarów ich formatu. W związku z obowiązującymi normami, w formatach płytek mogą występować odchylenia nawet do kilku milimetrów. Z tego powodu płytki są dokładnie mierzone po procesie produkcyjnym i sortowane według kalibru zgodnie z normami tzn. przydzielane zgodnie z odpowiednimi tolerancjami do tej samej wielkości produkcyjnej lub partii płytek.

Kaliber płytek wskazuje rozmiar produkcyjny płytek w milimetrach.

W przypadku płytek rozróżnia się rozmiar nominalny i tzw. rozmiar roboczy, czyli rzeczywisty. Nominalna wielkość podawana jest przez producentów w centymetrach ze względu na lepszą koordynację handlową np. rozmiar płytki 30 x 30 cm i określa ogólny format płytek. Faktyczna wielkość płytek jest jednak wielkością roboczą podaną w milimetrach zgodnie z zakresami kalibracji płytek, na przykład 298,0 x 298,0 mm. Wraz ze spoiną o szerokości np. 2 mm wynika natomiast nominalny rozmiar płytek 30 x 30 cm.

Kaliber może być wyrażony liczbami „1, 2, 3…” rzadziej literami „A, B, C…”. Jednakże każda fabryka może mieć swój indywidualny system oznaczania, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie płytek. Kaliber płytek może być nieco mniejszy, tzn. „5” do „9” i większy „1” do „3” lub nawet równy samemu rozmiarowi nominalnemu, np. kaliber „0” (rozmiar roboczy 300,0 x 300,0 mm) – odpowiada dokładnie nominalnemu wymiarowi 30 x 30 cm.

Specyfikacja kalibru jest dodatkowo zamieszczana przez producentów na kartonach płytek wraz z nominalnym rozmiarem i wskazuje na ile rzeczywista wielkość płytek różni się od nominalnego rozmiaru. Może występować różnica aż do 10 mm między kalibrem „3” i „9” w stosunku do nominalnego rozmiaru. Dlatego bardzo ważne jest, aby płytki miały ten sam kaliber do flizowania niektórych powierzchni ścian lub podłóg. W przeciwnym razie może dojść do niepożądanej niewspółosiowości płytek podczas ich układania.

Publikacja Marc Mates

Jestem inicjatorem i wydawcą platformy internetowej Archidemat oraz Bloga o tematyce związanej z materiałami mającymi zastosowanie w architekturze. Na co dzień pracuję jako architekt wnętrz a ponadto jako content creator. Zachęcam do kontaktu ze mną poprzez Formularz kontaktowy lub Linked-In.