Strona główna Blog Lustro trawione kwasem

Lustro trawione kwasem

Technika trawienia kwasem na szkle

Lustro jest jednym z tradycyjnych produktów często stosowanych w aranżacji wnętrz oraz we współczesnej architekturze. Technika trawienia kwasem oferuje obecnie projektantom nowe sposoby unikalnego wzornictwa na lustrze. Dzięki tej technice zwyczajne lustro staje się nowym produktem dekoracyjnym. Trawienie lustra odbywa się w sposób chemiczny tzn. w wyniku zastosowania kwasu fluorowodorowego. W związku z nastąpieniem reakcji chemicznej kwasu ze szkłem, kwas rozpuszcza powierzchnię szkła bez zmiany jego koloru. W celu uzyskania białej lub kolorowej powierzchni szkła do kwasu domieszywane są inne dodatki chemiczne. Technika trawienia kwasem na szkle może zostać przeprowadzona tylko i wyłącznie przez certyfikowanego specjalistę. Jej nie właściwe zastosowanie może spowodować poważne oparzenia oraz obrażenia zdrowotne.

Efekt lustra

Lustro poddane procesowi trawiena szkła kwasem ma gładką, jednorodną i równocześnie matową powierzchnię. Powierzchnia ta ma zwykle niewielką refleksję aczkolwiek w pewnym stopniu wręcz miękką dyfuzyję światła, co pozwala osiągnąć niepowtarzalne efekty wizualne. Połączenie tych cech sprawia, że produkt ten staje się wyjątkowy i może być wkomponowany w nowoczesną architekturę i aranżację wnętrz.

Lustro trawione kwasem tworzy stylową i dyfuzyjną powierzchnię, na której cień otaczających przedmiotów odbija się w delikatny sposób. Można by powiedzieć że lustro to ma wręcz subtelny i elegancki wygląd.

Zastosowanie

Istnieje szereg możliwości aplikacji wewnętrznych jak i zewnętrznych z zastosowaniem lustra trawionego kwasem. Jednakże głównym miejscem stosowania tego produktu są tym bardziej wnętrza.
Na przykład lustra tego typu są nie tylko wykorzystywane do okładzin ściennych, ścianek działowych, produkcji drzwi lub mebli ale także mogą być używane jako elementy antyodblaskowe i pochłaniające światło w pomieszczeniach. Szczególnie w dzisiejszych czasach aplikacje tego typu stają się coraz bardziej popularne wsród architektów oraz projektantów. Ich głównym celem jest także poprawienie kontroli padania światła sztucznego oraz naturalnego w danych sekwencjach pomieszczeń budynku.

Ponadto lustro może być stosowane zarówno w obszarze prywatnym jak i obiektach użytku publicznego.


Przykład aplikacji w windzie.

Zalety i specjalne właściwości lustra trawionego kwasem:

– nie wymaga konserwacji
– gładka, jednorodna i matowa powierzchnia
– nie odbarwia się
– odporne na zarysowania
– wytrawianie kwasem jest trwałe

Wzornictwo lustra

Stosując tak zwane maskowanie powierzchni szkła substancjami odpornymi na działanie kwasu fluorowodorowego, zabezpiecza się jego wybrane fragmenty np. na podstawie szablonu. W taki sposób jest możliwe tworzenie prawie dowolnych wzorów, które powstają na fragmentach szkła nie poddanych działaniu kwasu podczas procesu chemicznego trawiena.

Wymiary i kolory lustra trawionego kwasem dostępne u producenta Greart Glass

Wymiary: maks. 1830x2440mm, 2440x3660mm, inne wymiary na zamówienie
Kolory: przezroczysty, biały, brązowy, złoty, różowy, inne kolory na zamówienie

W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się bezpośrednio z zespołem Greart Glass. Poniżej możesz uzyskać dostęp do danych kontaktowych lub strony internetowej firmy Greart Glass.

Inne produkty szklane firmy Greart Glass

Szkło karbowane

Copyright of pictures Greart Glass & Archidemat.

Publikacja Marc Mates

Jestem inicjatorem i wydawcą platformy internetowej Archidemat oraz Bloga o tematyce związanej z materiałami mającymi zastosowanie w architekturze. Na co dzień pracuję jako architekt wnętrz a ponadto jako content creator. Zachęcam do kontaktu ze mną poprzez Formularz kontaktowy lub Linked-In.