Strona główna Blog SEA & OCEAN – Story about material

SEA & OCEAN – Story about material

Prawie każdy z nas zna obecny problem związany z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami. Wydaje się, że ludzkość straciła kompletnie kontrolę nad utrzymaniem planety ziemi w stanie ogólnej czystości.

Odpady z tworzyw sztucznych są wszechobecne.

Znajdują się one nawet w oceanych i zostały określone nową definicją: Microplastic nadaną przez U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration.
Microplastic są to małe cząstki z tworzyw sztucznych (poniżej 5mm), które znajdują się między innymi w wodach morskich i są bez trudu wyrzucane przez fale wraz z innymi większymi odpadami pochodzenia syntetycznego na brzegi morskie. Zanieczyszczenie morza plastikiem prowadzi automatycznie wręcz do masywnego oraz trwałego zanieczyszczenia plaż morskich.

Ale czy my architekci, projektanci lub producenci materiałów możemy coś z tym zrobić lub jakoś temu zapobiec?!

Czy możemy aktywnie przyczyniać się do poprawy naszego środowiska?

Odpowiedź na to pytanie może być prosta i zabrzmieć „tak” i taką właśnie daje nam przedsiębiorstwo deploeg: wraz z innowacyjnymi tkaninami zwanymi SEA & OCEAN. Deploeg: to międzynarodowa marka która znana jest głównie z rzemiosła i wysokiej jakości tkanin zasłonowych oraz tapicerskich. Dzisiaj deploeg: należy do jednej z pierwszych firm na świecie, które z odpadów wyrzucanych przez morze na plaże wytwarza materiał nadajacy się do wystroju wnętrz.

Tkaniny SEA & OCEAN produkowane są w technologii tekstylnej przy użyciu specjalnych procesów produkcyjnych. Zebrane odpady sztuczne oraz microplastic z brzegów morskich zostają najpierw dzięki innowacyjnej technologii dogłębnie oczyszczone i poddawane procesowi recyklingu. Następnie zrecyklingowany materiał zostaje pod wpływem specjalnych domieszek wzmocniony, obrobiony w mocną nić aby ostatecznie zostać poddany dalszemu procesowi wytwarzania tkaniny czyli tkania. Produkcja tkanin SEA & OCEAN pomaga oszczędzać zasoby materialne oraz surowce a przede wszystkim pomaga utrzymać nasze plaże w lepszej czystości i przyjaźni dla środowiska.

Tkaniny SEA & OCEAN posiadają wyjątkowe właściwości sensoryczne i dotykowe. Naturalność wyglądu powierzchni oraz estetyczny charakter tych tkanin sprawiają, że trudno uwierzyć, iż do ich produkcji użyto odpadów plastikowych takich jak: butelki PET, opakowań lub microplastiku zebranych z brzegów morskich.
Jednakże SEA & OCEAN należą do innowacyjnych i dłogotrwałych tkanin, które nadają plastikowym odpadom nowy, niepowtarzalny kształt.

Jeżeli chodzi o technologię tekstylną, SEA & OCEAN nie różnią się od konwencjonalnych materiałów zasłonowych w ich zastosowaniu. Przy czym fakt, że właściwość ich głównego składnika czyli plastiku pochodzącego z recyklingu jest niedegradalność, to niesie ona ze sobą szereg korzyści w produkcji i użytkowaniu tych tkanin: wytrzymałość oraz długotrwałość. Nadomiar tego ze względu na ich materię mogą one zostać poddane ponownemu procesowi recyklingu co jest ekologiczne dla środowiska.

Do realizacji pomysłu oraz rozwoju produkcji tkanin SEA & OCEAN ważne było wsparcie projektu oraz inicjatywy zwanej Project U-turn. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy zbiera się na całym świecie plastikowe resztki i odpady z wielu plaż morskich aby następnie wykorzystać je do produkcji innowacyjnych tkanin marki deploeg:

Poniższy film najlepiej prezentuje inicjatywę Project U-turn i świetne obrazuje zaangażowanie ochotników pomagających w przywróceniu czystości na plażach morskich.

Project U-turn

Dalsze informacje są dostępne na stronie internetowej deploeg:

SEA & OCEAN – Story about material

Copyright pictures deploeg: , Archidemat, Artex B.V.
Copyright video: Hunter Douglas (Quelle YouTube).

Publikacja Marc Mates

Jestem inicjatorem i wydawcą platformy internetowej Archidemat oraz Bloga o tematyce związanej z materiałami mającymi zastosowanie w architekturze. Na co dzień pracuję jako architekt wnętrz a ponadto jako content creator. Zachęcam do kontaktu ze mną poprzez Formularz kontaktowy lub Linked-In.