Strona główna Blog Szkło lakierowane

Szkło lakierowane

Szkło jest ważnym elementem w projektowaniu architektury. Na pierwszy rzut oka rodzaju szkła nie można od siebie odróżnić, chyba że mamy do czynienia ze szkłem ornamentowym (strukturowanym), szkłem zespolonym zbrojonym siatką drucianą, szkłem profilowanym lub kolorowym. W szczególności to ostatnie wymienione szkło cieszy się od kilku lat dużym wzrostem zainteresowania. Lakierowane szkło kolorowe trwale uszlachetnia architekturę przestrzenną, czy to w pomieszczeniach komercyjnych czy użytku mieszkalnego. Nadaje także nadzwyczajną indywidualność i połysk. Projektowanie za pomocą kolorowego szkła polepsza atmosferę wnętrz a także uosabnia interakcję szkła, światła i kolorów.

Praktyka uszlachetniania szkła farbami jest obecnie nadal kontynuowana. Szkło można w różny sposób zabarwiać. Można go już barwić podczas produkcji lub w późniejszym okresie pokolorować np. poprzez lakierowanie. Sposobom projektowania przy użyciu szkła dostępne są zarówno utrwalone technologie obróbki szkła jak również nowoczesne metody nakładania powłok lub druku, które zyskują coraz więcej na popularności. Do nowych procedur uszlachetniania szkła zliczyć można lakierowanie szkła, porównywalne z wierzchnią warstwą lakieru szkła lustrzanego.

Specialistyczną metodą lakierniczą można na szkło hartowane nanieść wytrzmałą powłokę lakieru w różnych odcieniach. Natomiast szkło warstwowe (laminowane) można zaopatrzyć pomiędzy jego dwoma arkuszami szkła w kolorową lub drukowaną folię, która nadaje niezwykły efekt i połysk barw.
Lakierowane szkło kolorowe udostępnia projektantom wiele możliwości koncepcji przestrzeni architektonicznej. Szkło to jest dostępne w wielu odcieniach i dużych formatach. Nadaje się ono do zastosowania na zewnątrz jak również wewnątrz do aranżacji wnętrz.

Lakierowane szkło poza tym może być stosowane:

  • w pomieszczeniach o wzmożonej wilgotności
  • do wykończenia ściany nad blatem w kuchni
  • jako wypełnienia okien i drzwi
  • na okładziny ścian
  • na wykonanie półek
  • na fronty mebli
  • jako płytki lub panele ścienne
  • do kabin prysznicowych

Projektowanie z użyciem szkła wymaga staranności i rzetelnej wiedzy. Przy wyborze i uwczesnym zastosowaniu szkła w konkretnym celu, powinno się zawsze zasięgnąć porady fachowca.

Prezentowane tutaj szkło, to na kolorowo polakierowane szkło hartowane.

Veröffentlicht von Marc Mates

Ich bin Initiator und Herausgeber von Archidemat – Blog mit Schwerpunkt Architekturmaterialien.
Als Innenarchitekt bin ich in Düsseldorf tätig und arbeite ebenfalls als Blogger. Gerne können Sie mit mir ins Kontakt treten entweder per Kontaktformular oder Linked-In. Über Ihre Nachricht würde ich mich sehr freuen.